Holit nebo neholit?

Holit, či neholit? Máte zarostlé podpaží? Holíte si hrudník? A co pohlavní orgány? Pro někoho sexy, pro jiné známka zanedbanosti. Co vy na to?

Je sice pravda, že každému se líbí něco jiného a proti gustu žádný dišputát. Je hlavně každého věc, jak se o své tělo stará či nestará a myslím, že nejdůležitější je cítit se dobře. V současné době existuje poměrně velké množství způsobů, pomůcek a přípravků, pomocí kterých se můžete chloupků na těle zbavit, a zastánci holení na ně nedají dopustit. Vypadá to však, že poslední dobou se stále více prosazuje trend přirozenosti, neboť je to prý mužné a sexy.

Na rozdíl od holení u žen, které oholené nohy, podpaží a bikiny považují za samozřejmost, u mužů je situace trochu jiná. Ženy o sebe vždy víc pečovaly a pokud na nějaké ženě uvidíme neoholené podpaží či klín, hned si asi pomyslíte, že o sebe daná osoba příliš nedbá. U mužů jsou však vnímány jako symbol mužnosti, neboť i vypovídají o hladině testosteronu v krvi (s tím souvisí i padající vlasy, stavba těla a hloubka hlasu). Znakem moderního muže je, že o sebe pečuje a není mu tedy úplně jedno, jak vypadá (pokud nejste zrovna „medvěd“). Na druhou stranu jsou chlupy na určitých částech mužné a sexy. Ideálním řešením se v tomto případě tedy ukazuje jako kompromis. Zatímco na hrudi, břichu, nohách či hýždích jsou chlupy vítány, na zádech většinou ne. A také záleží na délce chlupů: příliš dlouhé chlupy (až už kdekoliv), také asi nebudou to pravé.

Pokud jde o holení podpaží a přirození, to je debata sama o sobě. Opět se zde střetávají dva názorové tábory, z nichž jeden je zastáncem holení a druhý ponechání všeho, jako je. Konkrétně v případě zarostlého podpaží hraje roli také hygienická stránka věci. Zápach při pocení je způsoben rozkladem bakterií a ochlupení znamená pro bakterie větší živnou půdu. Pokud tam tedy chloupky jsou, množí se a víc rozkládají, a tím pádem je také člověk více cítit. Na oholené pokožce se bakterie drží mnohem méně a k rozkladu nedochází tak markantně. Pokud jde o holení přirození, většina mužů opět volí nejčastěji kompromis, tedy část holit (šourek), část zastřihovat (nad kořenem penisu). Je to hlavně z praktických důvodů, protože chloupky mohou být při sexu trochu nepříjemné.

Pokud se rozhodnete chloupky odstraňovat, máte dvě možnosti: epilace nebo depilace. Depilace patří k nejrozšířenějším způsobům. Odstraní se při ní jenom ta část chloupků, která je na povrchu kůže nebo těsně pod povrchem, kořínek to nijak neovlivňuje. Jde o bezbolestnou, většinou jednoduchou a rychlou metodu. Její podstatnou nevýhodou je, že chloupky vyrostou na rozdíl od epilace rychleji. Patří sem holení žiletkou nebo elektrickými strojky a kosmetické depilační přípravky, které fungují tak, že rozpouštějí chloupek těsně pod povrchem pokožky.

Při epilaci se odstraní chloupky i s kořínky, takže pak dorůstají pomaleji, jsou tenčí a slabší. Na rozdíl od depilace však není epilace úplně bezbolestná a trvá podstatně déle. Provádí se klasickou pinzetou, epilačním elektrickým strojkem, studeným a teplým voskem, elektrickou jehlou, laserem nebo pulzním světlem. Poslední tři jmenované se provádějí výhradně v kosmetických salonech nebo na klinikách estetické medicíny a dochází u nich k dlouhodobému a po několika opakováních trvalému odstranění většiny chloupků. Jak po epilace, tak i po depilace je nutné pokožku ošetřit hydratačním či zklidňujícím krémem nebo gelem. Pro citlivou pokožku se doporučuje i dětský zásyp nebo mast na opruzeniny.

Zdroj zde a zde.

Search