26245275 Maaa

Jaká je trvanlivost trvalé epilace?

Pojem trvalá epilace je pro mnohé poněkud zavádějící. Co to vlastně znamená? Že už nám na těle nevyroste žádný chloupek?

To asi ne. Trvalost vyjadřuje to, že v průběhu ošetření dojde k úplnému zničení určité části vlasových folikul na rozdíl od depilace ( vosk, žiletka, strojky…),při které jsou chloupky odstraněny pouze krátkodobě a nedochází k jejich zničení.

Trvalá epilace je tedy spíše velmi výrazná redukce. V odborné literatuře se také používá spíše termín „dlouhodobá redukce ochlupení“.

Současné metody epilace jsou prováděné na principu selektivní fototermolýzy (tedy přeměně světla na teplo) nejrůznějšími typy laserů nebo přístrojů IPL ( což sice nejsou lasery, ale mechanismus účinku je podobný). Tyto moderní přístroje dokáží působit jen na terminální chloupky, tedy takové, které tvoři ochlupení u dospělých a mají alespoň nějaký melanin (barvu). Současně také musí být v okamžiku ošetření v tzv. růstové fázi (Anagen) a musí být zasaženy takovou silou, aby došlo k zničení vlasového folikulu( ze kterého chloupek vyrůstá), tak aby se již nemohl obnovit. Ostatní chloupky jsou ve fázi spící (katagen) nebo odpočinkové (telogen)a je potřeba počkat na jejich fázi růstovou, aby mohly být ošetřeny. Proto je potřeba podstoupit více návštěv.

Počet vlasových folikul je daný, během života již žádné nepřibývají, což je dobrá zpráva. Mění se tedy typ, struktura, síla zbarvení chloupku a délka fází jeho růstu. Chloupky rostou všude na těle s výjimkou plosek nohou a dlaní. V dětství je každý chloupek (vellus) světlý, jemný a téměř neviditelný, ale v určitých fázích života se mění tento téměž neviditelný chloupek v klasický terminální( dospělý) chlup tmavý a dlouhý. A toho se chceme zbavit. Tato změna je nejvýraznější v pubertě, kdy dochází k masivnímu růstu nového ochlupení. Toto však není způsobeno tím, že vyrůstají nové chlupy schované v podkoží, nebo že dochází k nové tvorbě vlasových folikul. Ne. Jde o změnu typu chloupku ze světlého, neviditelného na tmavý. Současně se mění poměry růstových fází, chloupek je delší a viditelnější. A to se děje celý život . Z malého, světlého chloupku, který nás svou přítomností nijak neobtěžoval, se vlivem změny hormonální rovnováhy či nějakého jiného důvodu (léky, nemoci) nebo prostě s věkem, stane otravný chlup s tmavým pigmentem a nežádoucí délkou. Takže i když ošetřujeme nějakou oblast epilačním přístrojem, tyto světlé chloupky, o kterých ani nevíme, tam zůstanou, protože žádný současný přístroj je nedokáže odstranit. To je důvod, proč nelze ochlupení na těle zničit jednou provždy, pouze výrazně redukovat.

Co nám tedy přinese ?

Má tedy smysl tuto ,,trvalou epilaci“ podstoupit? Jednoznačně ano! Budete mít pokoj nejen od každodenního holení a podrážděné pokožky plné pupínků, ale zbavíte se i nepříjemného zarůstání chloupků. Kůra cca 5-ti ošetření zničí 80-90% aktuálně rostoucích chloupků na ošetřovaných místech a ty které ,,přežijí“ budou slabší a světlejší. Pokud se někde na těle později objeví chloupky, které v době ošetření spaly, stačí přidat 1-2 návštěvy pro udržení efektu. Je to podobné jako péče o pleť nebo vlasy. Také se o ně staráte pravidelně a jednou za čas přidáte něco ,, navíc“.

Literatura o laserové epilaci :

  • Hill, Pamela RN. Advanced hair removal, 2008, 327p
  • David J Goldberg MD JD; Laser hair Removal (second edition, 2012)
  • laser and Lights, Procedures in Cosmetic Dermatology , Third Edition 2012, Edited : George J. Hruza MD, MBA a Mathew M. Avram , MD JD

Zdroj zde.

Search